Tüm Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! Kredi Kartına 9 Taksit imkanı ! Tüm Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! Kredi Kartına 9 Taksit imkanı ! Tüm Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! Kredi Kartına 9 Taksit imkanı ! Tüm Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! Kredi Kartına 9 Taksit imkanı !

Yatağan Kılıcı

Tarih: 21.03.2024 21:23
Yatağan Kılıcı

Yatağan Kılıcı

Yatağan Kılıcı Türkiye’de 800 Yıldır yapılan Kılıç Modeli olmakla bilinir. Türkiye'nin Serinhisar Bölgesine bağlı Yatağan Kasabası'nda üretilen bu kılıç Geçmişten Günümüze kadar değerini Yatağan kasabası sayesinde 800 Yıldır korumaktadır. Yatağan kılıcı'nın bir diğer adı ise Kısa olmasından dolayı Yatağan  olarak da bilinmektedir.  75 santimetre boyu olmasından dolayı yakın saldırıda daha fazla hareket avantajı vermesinden Tarihte Osmanlı askerleri ve Yeniçeriler tarafından bir savunma silahı olarak çok tercih edilirmiş. 16.Yüzyılda yaygınlaşarak geçmişten günümüze kadar Yatağan kasabasında üretilen bu kılıç modeli hala yatağan kasabası'nda Kılıçustası firması tarafından üretilmektedir. Aynı zamanda bu model Dünyaca Ünlü NewYork Metropolitan Müzesinde sergilenmektedir. Tarihte Ahmet Tekülü ustanın Kanuni Sultan Süleyman için yaptığı bir model olarak da Dünya'ya adını duyurmuştur.

Yatağan Kılıcı Fiyatları

Yatağan Kılıcı Fiyatları genellikle yapılan modelin işçiliği ve kalitesine göre değişmektedir. Yatağan kılıcı fiyatları Çeliğin kalitesi, el işçiliği ve Usta'nın verdiği zamana göre değişmektedir. Fiyatlar ortalama 3000TL'den başlayarak Kabza ve balçağın değişimine göre 5000TL 'ye kadar çıkmaktadır. Ama bu sadece günümüzde ortalama fiyatlar baz alınarak verilen tahmindir. Örneğin Daha çok emek verilerek zor bulunan 130 kat dövülerek yapılan Damascus Çeliğinden yapılan Şam çeliği Yatağan kılıcı ise 20.000TL ile 30.000TL Arasında fiyatları bulunmaktadır, Herkes tarafından çok tercih edilmesede tarihine değer veren kişiler ve daha kaliteli ürün arayışında olanlar için Nadir ürünler Kategorisinde yer alan bu model sayılı stokta bulunmaktadır. Ortalama 15 gün içinde ise yapımı tamamlanmaktadır. Damascus Yatağan Kılıcı Modeli'nide sadece Kılıçustası firması tarafından yapılmaktadır.

Yatağan Kılıcı Modelleri

Yatağan Kılıcı Modelleri denildiğinde akıllara gelen Modeller Sırasıyla Şunlardır; Pirinç Saplı Yatağan Kılıcı, Koç Boynuz Yatağan Kılıcı , Damascus Yatağan Kılıcı , Kök Ceviz Yatağan Kılıcı Modeli , Düz Saplı Yatağan kılıcı, İşlemeli Yatağan Kılıcı olarak bilinmektedir. Ancak bu modeller arasında en çok tercih edilen kılıç modeli Koç Boynuz Yatağan kılıcı'dır. Bu kılıç modeli Gerçek Koç boynuzundan işlenerek yapılmaktadır. Sap kısmına bakıldığında Kulak şekline benzeyen  ve 75cm olan Yatağan Kılıcı kısa olmasından dolayı Evlerde ve Ofislerde Hoş bir görüntü sağlamaktadır. 


Yatağan Kılıcı Özellikleri

Yatağan Kılıcı Özellikleri olarak en başta Sırt Kısmının kalın olması ile Tarihte Merhametli kılıç olarak da bilinmektedir. Diğer bütün kılıçlar dışa kavisli yapısı ile bilinirken Yatağan kılıcı iç bükey kavisli yapısı ile onu diğer bütün kılıçlardan ayıran en önemli özelliğidir. Dünya'nın bilinen en eski savaş silahlarından birisi olan bu model aynı zamanda topkapı sarayında da sergilenmektedir. Savaş esnasında Düşman askeri'nin savunmasız olduğu durumda Yatağan Kılıcı'nın sırt kısmı ile Düşman askeri etkisiz hale getirilirmiş, bu yüzden Tarihe adını Merhametli Kılıç olarak da yazdırmıştır. Yatağan Kılıcı'nın bir diğer en önemli özellikleri arasında 75cm Boyutu ile kısa olması sayesinde bu kılıç modeli Yakın Saldırılarda en etkili savaş silahı olarak da kendini kanıtlamış bir Kılıç modelidir, kısa olması sayesinde daha fazla hareket kabiliyeti ile Savaş esnasında büyük bir avantaj kazandırması ile bilinmektedir. Son olarak Bir diğer Avantajlı özelliği sap kısmının kulak görünümüne benzemesidir bunun sonucunda %75 derecede Savaş esnasında Elden kayıp çıkması engellenmiştir. Aynı zamanda Yatağan kılıç modelleri denildiğinde akla ilk gelen firma olarak Kılıçustası bilinmektedir.  Kılıç modelleri'ne hemen buraya tıklayarak gözatabilirsiniz.
 

 

Merhaba Size nasıl yardımcı olabilirim?
Yükleniyor...